Gdzie znaleźć pieniądze na start własnej firmy w 2025? Przegląd programów wspierających
Rozpoczęcie działalności gospodarczej nie musi być oparte wyłącznie na zgromadzonych indywidualnie środkach pieniężnych. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania z różnych programów wspierających.
Jeśli nie masz dostatecznej ilości środków finansowych na otwarcie własnej firmy, nie rezygnuj, tylko zapoznaj się z obszerną ofertą różnego rodzaju dofinansowań, dostępnych w Polsce. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że ich marzenia o własnej działalności gospodarczej, mogą stać się rzeczywistością, jeśli tylko uświadomią sobie, z jakich form wsparcia mogą skorzystać w tym celu. Dzięki ich pomocy mogą zmniejszyć koszty początkowe otwarcia firmy i umożliwić jej zaistnienie na rynku, a także wzmocnić na nim jej zauważalność.
Podstawowe rozwiązania to dotacje z urzędów pracy dla osób bezrobotnych czy też różnego rodzaju dofinansowania unijne na rozwój własnego biznesu. Warto również zwrócić uwagę na pożyczki na start w biznesie lub dofinansowania startupów. Forma i wielkość pomocy finansowej często są związane z wysokością średniego wynagrodzenia w kraju. Uzależnione są od niej np. dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, pożyczki preferencyjne „Wsparcie w starcie”, a także dotacje PFRON dla osób niepełnosprawnych.
Korzystając np. z dotacji Urzędu Pracy można dokonać zakupu maszyn i urządzeń do firmy, wyposażenia czy oprogramowania. Można je również przeznaczyć na działania marketingowe, takie jak m.in. stworzenie strony internetowej. Kolejna forma pomocy finansowej dla nowych firm, jaką są pożyczki „Wsparcie w starcie”, jest odpowiednia dla absolwentów uczelni, pozostających bez pracy przez 4 lata od jej ukończenia, osób bezrobotnych i opiekunów osób niepełnosprawnych. To forma kredytu na wyjątkowo korzystnych warunkach. W ramach tej pożyczki można otrzymać nawet 160 tys. złotych.
Wsparcie finansowe dla nowopowstających firm- organizacje i programy
Poszukując w internecie odpowiednich programów i organizacji, zajmujących się dofinansowywaniem powstających firm, warto zajrzeć nie tylko na platformy startowe z darmową ofertą kompleksowej pomocy, ale również do wyników rozgrywek sportowych, korzystając z forBET kod promocyjny.
Warto również zwrócić uwagę na takie programy, jak Startup Booster Poland, które wspierają finansowanie projektów startupów. Oferują one zarówno szkolenia czy doradztwo, jak również pomoc finansową w postaci dotacji, sięgających kwoty nawet 400 tysięcy złotych. Jeśli masz dobry pomysł, za którym idą duże zyski, Twoją przyszłą firmą mogą zainteresować się instytucje, takie jak fundusze kapitału zalążkowego, podwyższonego ryzyka czy aniołowie biznesu.
Godnym rozważenia jest także prywatny inwestor, który nie tylko może zapewnić wsparcie finansowe, ale również profesjonalne, a ponadto pomóc w znalezieniu kontaktów biznesowych i dojść do rynków zbytu. W tym przypadku należy jednak uważać i od początku mieć przygotowaną strategię wyjścia z tego rodzaju układu, by uniknąć utraty kontroli nad swoją firmą. Polecana jest także popularna forma wsparcia, jaką jest crowdfunding, czyli internetowa zbiórka środków finansowych na rozwój działalności, od wielu inwestorów. Wystarczy skorzystać z dostępnych platform crowdfundingowych.
Początki każdej firmy są z reguły trudne. Największym problemem są fundusze na start. W dzisiejszych czasach można je uzyskać z różnych źródeł, jeśli ma się już gotową koncepcję swojej działalności gospodarczej.